Profesje

Alchemik

Uczony posiadający bogatą wiedzę na temat różnych gatunków roślin, chemii, astrologii, a także magii. Powiada się, że sprawni alchemicy potrafią zamienić ołów w złoto. (k/m) 

Alfons

Życie ulicznych dziwek jest w dużym stopniu narażone na niebezpieczeństwo, dlatego by nie zostało ono naruszone pewne osoby oferują im zawodową ochronę. Tymi osobami są Alfonsowie, którzy za odstąpioną 1/3 złota od usługi stawiając pieczę nad kurtyzanami. W przestępczym półświatku nazywane jest to mianem "Opieki nad Pracownicą". (m) 

Bard

Reprezentuje sobą sporą wszechstronność: jest artystą, muzykiem, śpiewakiem, kiedy trzeba dyplomatą. a czasami nawet szpiegiem. Bardowie podróżują od gospody do gospody, zarabiając na życie talentami muzycznymi, lub zamieszkują pałace umilając czas królom. Polegają zazwyczaj na swojej charyzmie i sprycie. (k/m) 


Bibliotekarz

Uczony opiekujący się księgami. Bibliotekarze nie widząc świata poza książkami, dbają o nie i dokładnie znają położenie każdej z nich w akademickiej bibliotece. (k/m) 

Czarodziej

Uczony, najczęściej człowiek, który potrafi władać Mocą; posiada bardzo rozległą wiedzę w dziedzinach magii, leczenia, astrologii oraz innych. Sprawnie posługuje się zaklęciami. Magowie zapisali się na kartach historii już na samym jej początku. (k/m) 

Druid

Osoby posługujące się magią żywiołów. Druidzi są praktykującymi wyznawcami dawnej wiary i starają się żyć w harmonii z naturą. Tęsknią za naturalnym porządkiem dawnego świata, a do współczesnej cywilizacji odnoszą się z niechęcią, toteż wielu z nich wybiera życie bez udogodnień cywilizacyjnych, wolą mieszkać we wsi lub gaju. (m)

Giermek 

Służą szlachcicom i rycerzom najemnym. Dlatego też niektórzy ludzie skłonni są porównywać ich do zwykłych służących. Giermek musi zajmować się utrzymywaniem w gotowości konia, zbroi i całego ekwipunku wojownika. Służba jako giermek jest częścią ćwiczeń, czasem bywa on bardzo krótki, ponieważ niektórzy szybko zdobywają uznanie w oczach jakiegoś znaczniejszego szlachcica lub rycerza i sami zostają pasowani na rycerzy. (k/m)

Grabarz

Kopanie grobów, asysta przy chowaniu zmarłych, a do tego wszystkiego mordowanie się z różnego rodzaju hienami cmentarnymi - nie znającymi poczucia szacunku grabieżcami mogił i złodziejami zwłok - oto chleb powszedni grabarzy. Rekrutujący się z prostego ludu grabarze muszą na pierwszym miejscu wykazywać się odpornością na obcowanie ze zmarłymi, a nie jest to łatwe, zwłaszcza gdy ma się do czynienia z amatorami świętokradztwa, lub co gorsza z ożywieńcami. (m)

Kapłan

Osoba duchowna, niosąca wiarę i nadzieję na lepsze życie po śmierci. Istnieje wiele religii, a wraz z nimi kapłani, oddający cześć swoim bogom. Bogowie ci są zwykle dalecy od ludzkich problemów i rzadko ingerują w sprawy śmiertelników (choć kapłani twierdzą inaczej). (k/m)

Karczmarz

Gospoda to cudowne miejsce do którego możesz się udać po męczącej wędrówce na szlaku, gdzie możesz wypić piwo, posłuchać słodkiego śpiewu przejezdnej bardki i wypocząć po ciepłym posiłku. Osobą prowadzącą taki interesik na chwałę swoją i świata jest oczywiście karczmarz. (m)

Kelnerka

Pomocniczka karczmarza w gospodzie. Kelnerkami są zazwyczaj urodziwe kobiety.  Roznoszą piwo i dania, swoim wyglądem umilając biesiadnikom pobyt w karczmie. (k)

Kowal

Kowale są z pewnością w grupie najbardziej szanowanych osób w każdej społeczności. Są to ludzie umiejący zrobić wszystko, od pługa do miecza. Dobry kowal jest skarbem każdej wioski i jej dumą. Praca kowala, choć jest ciężka, to przynosi niezłe zyski i ogromną satysfakcję. Kowal może mieć adeptów, którzy są jak jego służący i pracą zarabiają na swoje utrzymanie i naukę. (m)

Kupiec

Można spotkać go na targowiskach, miejskich sklepikach oraz na szlaku wraz ze swoją karawaną pełną towarów. (k/m)

Kurier

Profesja gońca potrzebna jest wszędzie tam, gdzie trzeba przekazać jakąkolwiek wiadomość. Nieważne, czy tylko na drugi koniec ulicy, czy z Redanii do Cintry. Jeżeli nie masz ze sobą ptaka pocztowego - musisz to zrobić sam. Lub zrobi to za ciebie goniec. (k/m)

Kurtyzana

W każdym mieście świata można spotkać przechadzające się wolnym, prowokacyjnym krokiem panie odziane w wyzywające i jednoznaczne stroje. Oczywistym jest fakt, że są to uliczne kurtyzany oferujące specyficzny rodzaj usług za określoną ilość złota. (k)

Latarnik

Nie tylko w ruchliwych portach, ale i w miejscach opuszczonych: na kamienistych klifach, na strzelistych wzniesieniach czy opuszczonych przylądkach - wszędzie tam, gdzie niebezpieczeństwo czyha na szlakach żeglownych i gdzie narażone są nań statki handlowe, przemytnicze czy strażnicze okręty patrolujące okoliczne wody - wszystkim im dedykowana jest służba samotnych osób, których zadaniem jest podtrzymywanie świateł latarni morskich. (k/m)

Łowca nagród 

 Żyją oni z tropienia poszukiwanych przestępców i doprowadzania ich przed oblicze sprawiedliwości. Są nie tylko wprawni w walce, ale posiadają też umiejętność skutecznego śledzenia ofiary. Najczęściej są wynajmowani przez władze, gildie lub rady miejskie. (k/m)

Łucznik 

W czasie wojen jest bardzo duże zapotrzebowanie na żołnierzy. Łucznicy są właśnie pewnego rodzaju żołnierzami przystosowanymi jednak i dobrze wyszkolonymi w walce dystansowej. Używają kusz lub łuków. Kiedy nie ma wojen najczęściej zarabiają na życie jako najemnicy. (k/m) 

Myśliwy 

Potrafią tropić zwierzęta z niezwykłą wytrwałością i są mistrzami w ich zabijaniu. Każdy z nich posiada wielką wiedzę na temat stworzeń żyjących w dziczy, ich odmian i reakcji. Myśliwi prowadzą przeważnie samotny tryb życia, ubierają się w skóry zwierząt które zabili, potrafią poruszać się niemal bezszelestnie. (m)

Najemnik 

Walczą dla pieniędzy, łupów wojennych i żądzy krwi. Najemnicy zazwyczaj marzą o niewyobrażalnych bogactwach. Podróżują od jednych zleceń do innych, i zawsze znajdzie się ktoś, kto skorzysta z ich usług. Co mądrzejsi wiedzą, że jako wynajęty żołnierz nie mają szans na zdobycie bogactwa, więc zwracają się ku przygodom - bądź dla odmiany egzystencji, bądź to w poszukiwaniu szybszych zysków. (k/m)

Ochroniarz 

Świat to niebezpieczne miejsce, dlatego też powstała profesja ochroniarza. Musi być to osoba, która w razie potrzeby zrobi wszystko żeby ochronić pracodawcę. Do tego celu musi być zatem przygotowana zawsze do walki. Ochroniarze najczęściej są wynajmowani przez bogatych szlachciców, a czasem przez różnego rodzaju kupców, czy podróżników. (k/m)

Piwowar

Zajmuje się warzeniem piwa, czyli jego wytwarzaniem. Piwowarstwem zajmuje się również większość karczmarzy. (m)

Poszukiwacz przygód 

Są to osoby, nie mające konkretnego zawodu, spędzają swe życie na ciągłych przygodach, co wiąże się z wiecznymi wędrówkami i osiedleniem się w jednym miejscu dopiero na starość. Niektórzy twierdzą, że nie mają oni żadnych umiejętności, lecz to mylne stwierdzenie, bo poszukiwacze przygód często nie są dobrzy w pojedynczych dziedzinach, lecz za to znają się na wielu rzeczach po trochu, są bardzo wszechstronni. (k/m)

Strażnik

Straż to jakby nie było fundament sprawnego działania miasta. Nie ma sensu rozmyślać co by się stało, gdyby nie było komu strzec dniem i nocą prawa i porządku społeczeństwa miejskiego. I to za marne grosze zapewne. (k/m)

Zielarz 

Uzdrawianie magiczne bywa dość kosztowne, dlatego wielu polega na tradycyjnych metodach, o których wiedza jest gromadzona i przekazywana przez pokolenia. Wielu tego rodzaju medycynie nie ufa, zatem prócz leczenia, zielarze zbierają zioła na inne mikstury lub do sprzedania jako składniki. (k/m)

Złodziej 

Wielu złodziei nie ma żadnych specjalnych umiejętności czy skłonności, lecz wykorzystuje swoje złodziejskie zamiłowania, gdy tylko zdarza się okazja. Najprostszym sposobem na zarobienie pieniędzy jest zabranie ich komuś innemu, dlatego wykorzystują nadarzającą się okazje i są gotowi zrobić zdecydowanie wszystko. Złodzieje pracują w pojedynkę, bądź należą do nielegalnych gildii czy większych grup. (k/m)

Żołnierz 

Podczas wojen wszystkie kraje rozwijają i zatrudniają zawodowe siły militarne. To właśnie ich umiejętności na polu bitwy, mimo iż podległe dowództwu są decydującym czynnikiem od którego zależy przetrwanie każdego królestwa podczas długotrwałego konfliktu. (k/m)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz